- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: wtorek, 25, czerwiec 2013 07:34
- Super User
- Odsłony: 1463
e-Twinning - Europejskie Partnerstwo Szkół
Sair Mehmet Emin Yurdakul Primary School ze Stambułu w Turcji z wizytą w Szkole Podstawowej w Górze Ropczyckiej.
W dniach 12-17 czerwca 2013 r., Szkoła Podstawowa w Górze Ropczyckiej gościła 13 uczniów i dwie nauczycielki ze szkoły w Stambule, współrealizatorów wspólnego, unijnego projektu pt. „Poznawanie Europy”, w ramach programu eTwinning, realizowanego przez obie placówki dzięki współpracy koordynatorów : Olgi Różańskiej i Yasemin Eldem. To ich wspólne działania doprowadziły do partnerstwa obu szkół, zawarcia przyjaźni i odwiedzin. Goście z Turcji przylecieli samolotem do Warszawy, skąd delegacja z naszej szkoły przewiozła ich busem do Góry Ropczyckiej. Po zakwaterowaniu w gościnnym Zajeździe Pod Górą w Górze Ropczyckiej i zjedzeniu kolacji udali się na spoczynek, gdyż byli bardzo zmęczeni całodniową podróżą.
Na drugi dzień, po śniadaniu, udali się do Szkoły w Górze Ropczyckiej, aby uczestniczyć w II Czerwcówce w Buczynie - Gminnym Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych. Podczas wycieczki po Buczynie nawiązały się pierwsze przyjaźnie, które zaowocowały wymianą adresów e-mailowych i obietnicą częstych korespondencji. Dzieci przypadły sobie do gustu i bardzo się polubiły, o czym świadczy ich zachowanie na wieczornej dyskotece. Co to była za radość ze wspólnych tańców i zabaw pod kierunkiem zaproszonego wodzireja - pani, która z wielkim talentem poprowadziła dyskotekę. Zaangażowali się wszyscy, nikt nie stał z boku.
14 czerwca, w piątek, po śniadaniu goście zwiedzili szkołę, a potem udali się z wizytą do Urzędu Miejskiego w Sędziszowie Młp., aby spotkać się z Panem Burmistrzem Kazimierzem Kiełbem, Zastępcą Burmistrza Elżbietą Świniuch i Sekretarzem Gminy Janem Maroniem. Zostali miło przyjęci i obdarowani słodyczami i upominkami. Po obiedzie pojechali do Rzeszowa i Łańcuta, który zwiedzali z wielkim zainteresowaniem i podziwem. Chociaż u siebie, w Stambule, mają wiele pięknych zabytków, to Zamek w Łańcucie zrobił na nich wielkie wrażenie. Z kolei wszyscy udali się na lody, przy których rozmawiali po angielsku na interesujące ich tematy.
W sobotę, 15 czerwca, w godzinach rannych grupa uczniów z Turcji, wraz z opiekunami oraz nauczycielami ze Szkoły w Górze Ropczyckiej, wybrali się do Krakowa. Po drodze wstąpili do Wieliczki, aby zwiedzić kopalnię soli. To niezwykłe miejsce bardzo się im spodobało, bo jakżeby inaczej. W Krakowie zwiedzili Kościół Mariacki, zrobili zakupy w Sukiennicach i zjedli obiad, po którym udali się na spacer urokliwymi, krakowskimi uliczkami. W godzinach wieczornych byli już z powrotem, zdążyli jeszcze spotkać się z kolegami i koleżankami z Góry Ropczyckiej, aby podzielić się wrażeniami i pojeździć na rowerach.
W niedzielę goście wyjechali do Warszawy, aby ją zwiedzić i na drugi dzień udać się w podróż powrotną do Stambułu. Ich pragnieniem, od samego początku pobytu w Polsce, było poznanie Warszawy, jednego z największych polskich miast.
Pałac w Wilanowie bardzo się wszystkim spodobał. Zgromadzone w nim eksponaty zrobiły na oglądających duże wrażenie. Piękne komnaty, wyposażone w zabytkowe meble, żyrandole i portrety przykuwały wzrok. Obiekt jest pięknie odnowiony i zadbany. Po obejrzeniu pałacu wszyscy udali się do parku. Najbardziej spodobał się gościom ogród różany, pływające po stawie łódki i dzikie kaczki, które można karmić. Następnie udali się do Warszawy, na Plac Zamkowy, podziwiali Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Stare Miasto, wraz z Rynkiem. Byli pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie żołnierze w mundurach i postawie na baczność wyglądali godnie. Dzieciom zaimponowała olbrzymia fontanna, znajdująca się nieco dalej, w Ogrodzie Saskim i dużo kwiatowych rabatek. Pod Kolumną Zygmunta był moment na wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
Rynek był ciekawy architektonicznie. Stare, zabytkowe kamieniczki, chociaż piękne, znajdują się w nienajlepszym stanie. Dzieci na to nie zwracały uwagi, tylko przyglądały się raczej zaprzężonym do dorożek koniom, i karmiły liczne w tym miejscu gołębie. Zrobiły kolejne zakupy i z lodami w ręku udały się do autobusu. Po drodze zauważyły jeszcze delegację dyplomatów japońskich, którzy przyjechali z wizytą do naszego kraju. Autokarem podjechali do hotelu, gdzie zmęczeni, lecz zadowoleni udali się na zasłużony odpoczynek.
17 czerwca, po śniadaniu, podjechali do supermarketu na ostatnie zakupy, po czym udali się już na lotnisko Okęcie. Pożegnaniom nie było końca. Dzieciom bardzo się w Polsce podobało i zapewniały, że chętnie przyjadą jeszcze raz. Na razie postanowiły kontaktować się z polskimi kolegami przez Internet.
Cieszy fakt, że goście byli zadowoleni z pobytu, ważne, że wizyta przebiegła bezpiecznie i sprawiła wszystkim tak wiele radości. Wspólnie spędzony czas, wycieczki, gry i zabawy sprzyjały skutecznemu osiągnięciu podstawowych celów i założeń projektu: pogłębieniu wiedzy uczniów, wzmocnieniu już nawiązanych relacji, kształtowaniu postaw tolerancji, poszerzeniu kompetencji językowych.
Wizyta tureckich przyjaciół przyniosła nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń, cudowne wspomnienia, wiele zawiązanych znajomości, a przede wszystkim świadomość, że oto poznaliśmy nową kulturę, a jej przedstawiciele, to wspaniali ludzie, którzy tak naprawdę nie różnią się od nas, choć dzielą nas bariery geograficzne, religijne czy kulturowe. Przyjechali do nas z Turcji – kraju, leżącego na pograniczu Europy i Azji, niezwykle barwnego i różnorodnego pod względem kulturowym. Cieszy więc fakt, że możemy razem się bawić, rozmawiać i spędzać ciekawie czas. Zapewniali, że mieszkamy w pięknym, bardzo malowniczym miejscu Polski, w którym panuje spokój i czyste powietrze; mamy możliwość obcowania z przyrodą na co dzień, piękną kulturą, mamy cudowny folklor, zwyczaje i tradycje. A Polacy, według nich, to wspaniali, dobrzy, gościnni ludzie. Zostali obdarowani przez nas serdecznością, ale też gościnnością, upominkami, pamiątkami, materiałami reklamowymi, wyrobem specjalnym – słodyczami w ręcznie wykonanych tubkach i fotografiami w ręcznie wykonanych, stylowych ramkach, które po raz kolejny wykonała Pani Dorota Batory, a także cudownym polskim folklorem w wykonaniu uczniów naszej szkoły, przygotowanych przez Panią Renatę Pypeć.
W programie eTwinning Szkoła Podstawowa w Górze Ropczyckiej uczestniczy od 2010 roku, a czerwiec 2013 r. był dla uczniów tej placówki, już po raz trzeci, miesiącem spotkań międzynarodowych. Wierzymy, że Panie : Yasemin i Fatma oraz uczennice : Elif, Elif Aleyna, Oyku Sude, Eylul, Ceren, Sezin, Irem i uczniowie : Ismail Can, Haci Mustafa, dwóch Sametów, Ertugrul i Omer zostali nowymi ambasadorami piękna naszej sędziszowskiej Ziemi, polskiej kultury i gościnności.
Bożena Wiktor
Aby wizyta naszych przyjaciół z Turcji była jak najbardziej owocna, wsparli nas różnoraką pomocą :
Właścicielka Zajazdu Pod Górą w Górze Ropczyckiej Pani Beata Warchoł
Proboszcz Parafii Góra Ropczycka Ksiądz Julian Jarząb
Burmistrz Sędziszowa Młp. Pan Kazimierz Kiełb
Prezes Gospodarstwa Rolnego w Górze Ropczyckiej Pani Franciszka Bogdan
Prezes Gminnej Spółdzielni w Sędziszowie Młp. Pan Janusz Baran
Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Pan Jarosław Reczek
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp., Sołtys Góry Ropczyckiej Pan Stanisław Bochenek
Zarząd Koła Łowieckiego Ziemia Ropczycka
Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ropczycach, Prezes UKS Korona Góra Ropczycka Pan Alfred Kułak
Dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie Pan Wit Karol Wojtowicz
Właściciel Firmy IT CREATOR w Górze Ropczyckiej Pan Dariusz Wielopolski
Dyrektor i pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp.
Rada Rodziców Zespołu Szkół w Górze Ropczyckiej
Właściciel Foto Centrum w Sędziszowie Młp. Pan Ryszard Ciołkosz
Pan Jacek Głód - Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa w Sędziszowie Młp.
Dyrektor Zespołu Szkół w Wolicy Piaskowej Pan Janusz Barciński
Nauczyciele i Pracownicy Szkoły i Przedszkola w Górze Ropczyckiej.