Gminny Program Profilaktyki-2017

Gminny Program Profilaktyki Próchnicy dla Dzieci i Młodzieży w wieku 12 i 13 lat 

Szanowni Państwo, Rodzice/Opiekunowie! 

W trosce o zdrowie naszych dzieci opracowano Gminny Program Profilaktyki Próchnicy dla dzieci w wieku 12 i 13 lat, zamieszkałych na terenie gminy Sędziszów Małopolski, którego celem jest ograniczenie występowania próchnicy zębów u młodych mieszkańców.

Program Profilaktyki Próchnicy realizowany jest przez wybrany (w drodze konkursu) gabinet stomatologiczny, skierowany jest do dzieci w wieku  12 i 13  lat, w 2017 r. są to dzieci urodzone w 2004 i 2005 r.

W ramach programu prowadzone są bezpłatne:

1)    badania przeglądowe jamy ustnej z diagnozowaniem stanu i potrzeb z zakresu leczenia – pisemną informację, dotyczącą potrzeb leczniczych, rodzice/opiekunowie otrzymają na piśmie. Po zakończeniu programu rodzic indywidualnie podejmie decyzje czy i w jaki sposób będzie kontynuował zalecane leczenie,  lakowania bruzd zębów „siódmych" trzonowców stałych. Zęby te wyrzynają się u dzieci w wieku ok. 11 - 14 lat i aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy należy pokryć bruzdy na powierzchniach zgryzowych lakiem szczelinowym (można lakować tylko zęby zdrowe); wykłady edukacyjne dla rodziców i dzieci, podnoszące świadomość nt. próchnicy i metod walki z chorobą, właściwego żywienia wraz z instruktażem prawidłowych metod szczotkowania.

 

Rodziców/opiekunów prosimy o poważne potraktowanie problemu i zgłaszanie się z dziećmi do udziału w programie, finansowanym przez Gminę Sędziszów Małopolski.