W ZESPOLE SZKÓŁ W GÓRZE ROPCZYCKIEJ

Dziewiątego lutego 2017r., o godzinie 11., w sali gimnastycznej  Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej rozpoczęła się podniosła i wzruszająca uroczystość, poświęcona Babciom i Dziadkom. Dostojni Seniorzy zostali zaproszeni przez swoje najmłodsze wnuczęta z przedszkola, jak i te starsze, z naszej szkoły. Przybyli bardzo licznie mili Goście zajęli miejsca przy przystrojonych stołach, na których czekała ciepła herbatka i słodkości, przygotowane przez mamy z Rady Rodziców.

Wszystkich obecnych na uroczystości, a w szczególności Babcie i Dziadków, przywitał  Dyrektor Zespołu Szkół w Górze Ropczyckiej Mariusz Kazior. Następnie głos zabrał Proboszcz naszej  Parafii – ks. Julian Jarząb, który w ciepłych słowach podkreślił rolę, jaką pełnią dziadkowie w życiu wnuków. Nawiązał do słów Papieża Franciszka o uzupełnianiu się pokoleń.

Podsumowaniem pierwszej części uroczystości była profilaktyczna pogadanka, wygłoszona przez Dzielnicowego Góry Ropczyckiej – st. aspiranta Sławomira Charchuta, w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny Senior”.   Prowadzący, korzystając z faktu zgromadzenia na sali dużej liczby osób starszych,  przekazał kilka przykładów  mechanizmu oszustw na tzw. „wnuczka” oraz ważne informacje, dotyczące zachowań, pozwalających uniknąć problemów i możliwości uzyskania fachowej pomocy.

Po wystąpieniu przedstawiciela Policji przyszedł czas na drugą część uroczystości – występy artystyczne. Jako pierwsze zaprezentowały się przedszkolaki. Przygotowane przez: Elżbietę Paśko, Zofię Róg i Paulinę Ochał    recytowały liczne wiersze i śpiewały piosenki dla Babć i Dziadków. Mali artyści nie okazywali tremy, a bliskość ukochanych dodawała odwagi. Ukoronowaniem występów przedszkolaków był kolorowy układ taneczny do muzyki Johanna Straussa.

Następnie wystąpili uczniowie naszej szkoły w programie, opracowanym przez Monikę Mędlowską. Przedstawili wiązankę słowno-muzyczną oraz różnorodne tańce. Pani Renata Pypeć  przygotowała układ tańców rzeszowskich - „Pastuszki” oraz „Trojak”. Przepiękne stroje i ludowa muzyka przywołały  u wielu seniorów miłe wspomnienia z młodości. Następnie uczennice drugiej klasy, za sprawą tańca Japonek, przeniosły zgromadzonych do Krainy Kwitnącej Wiśni. Pomogła im w tym pani Dorota Batory. Prawdziwy zachwyt  wywołał taniec akrobatyczny w wykonaniu szkolnego zespołu „Czirliderek”. Układ przygotowała  pani Monika Mędlowska. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Po zakończeniu akademii przedszkolaki i uczniowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom upominki. Dyrektor Mariusz Kazior złożył Seniorom serdeczne życzenia, z okazji ich święta, od wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp., Sołtysa Góry Ropczyckiej Stanisława Bochenka, który nie mógł być obecny na uroczystości, a młodym aktorom przekazał kosz cukierków. Ostatnim punktem programu był wspólny posiłek i czas na wymianę wrażeń i miłe rozmowy.

Uroczystość była bardzo udana. Wiele obecnych osób nie ukrywało wielkiego wzruszenia. W radosnych nastrojach, w towarzystwie swoich wnucząt, Babcie i Dziadkowie opuścili nasza szkołę, z nadzieją na podobne spotkanie w przyszłym roku.

Dorota Stynczyłów - Mytych