20 czerwca 2011r.

Święto Rodziny w Zespole Szkół w Górze Ropczyckiej

           Jak co roku, na wiosnę, w Zespole Szkół w Górze Ropczyckiej spotkały się Rodziny, aby radośnie przeżywać Swoje Święto. Tym razem odbyło się ono 16 czerwca 2011 r., o godz. 1100.

             Aby podkreślić wagę tego wydarzenia, uczennice z najstarszych klas pięknie udekorowały szkołę, a szczególnie salę gimnastyczną, w której odbyła się akademia i skromne przyjęcie dla zaproszonych gości. Przybywających licznie uczestników uroczystości w drzwiach szkoły witali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w pięknych strojach.

Gdy Rodziny zajęły miejsca przy stołach, nakrytych białymi obrusami i ozdobionych wiosennymi kwiatkami, do mikrofonu podszedł Pan Dyrektor Mariusz Kazior, który w serdecznych słowach powitał zebranych i wygłosił przemówienie na temat roli rodziny w życiu każdego człowieka. Opowiedział wzruszającą historię o żonach, dla których najcenniejszym skarbem byli ich mężowie. Otóż wojska najeźdźców zdobyły pewną twierdzę. Wzięły w niewolę jej mieszkańców, a w dowód łaski, dowódca zwycięskich wojsk pozwolił żonom i matkom wziąć, ze swego dobytku, najcenniejszy dla nich skarb i opuścić podbitą twierdzę. Jakież było zdziwienie władcy, gdy zobaczył owe kobiety, dźwigające na plecach swoich mężów. Skarbem dla tych kobiet byli ich mężowie i rodziny, które postanowiły ocalić. Zdobywca, wzruszony postawą owych niewiast dotrzymał przyrzeczenia i rodziny, całe i zdrowe, opuściły swój kraj i udały się na tułaczkę. Lecz najważniejsze było to, że Razem.

Z kolei głos zabrała Zastępca Burmistrza Sędziszowa Młp. Pani Elżbieta Świniuch, która wyraziła radość z możliwości uczestniczenia w Święcie Rodziny w Górze Ropczyckiej. Złożyła życzenia przybyłym Rodzicom, a uczniom wręczyła słodycze.

Następnie Pan Dyrektor przedstawił program dzisiejszej uroczystości i zaprosił do obejrzenia części artystycznej, którą rozpoczęły przedszkolaki. Do występu przygotowały dzieci Panie: Zofia Róg, Elżbieta Paśko i Urszula Białek, a także nauczycielka rytmiki Katarzyna Woźny.

Najpierw maluszki wygłosiły z przejęciem wiersze i zaśpiewały wdzięcznie swoje piosenki. Następnie było przedstawienie o Szewczyku Dratewce. Było ono barwne, pomysłowe i ciekawe. Na koniec wystąpiła grupa taneczna, która zatańczyła wiązankę tańców. Największe brawa otrzymały maluszki za korridę, wykonaną brawurowo, z wdziękiem i przytupem. Występ bardzo się wszystkim zebranym podobał, a szczególnie uczniom ze starszych klas, którzy oklaskami i okrzykami wyrazili swoje uznanie i zachwyt dla przedszkolaków.

Z kolei wystąpili uczniowie ze szkoły. Na początku złożyli życzenia swoim Rodzicom i wyrecytowali dla Nich kilka wierszy, zaśpiewali kilka melodyjnych piosenek. Jak zwykle, podczas takich występów, objawiło się kilka nowych talentów recytatorskich i wokalnych.

     Następnie, na środek sali wyszli drugoklasiści, którzy przygotowali dla Rodziców humorystyczne przedstawienie pt.: „Czerwony Kapturek i Internet”. W roli wilka wystąpił gościnnie uczeń z trzeciej klasy Kamil Walczyk, który doskonale wcielił się w tę rolę i zagrał ją bardzo naturalnie, bez odrobiny tremy. Pozostali mali aktorzy także bardzo się podobali widzom. Na uznanie zasłużyły oryginalne stroje, w które ubrane były dzieci. Całość zrobiła duże wrażenie, co wyraziło się gromkimi brawami i okrzykami radości.

Po przedstawieniu, następnym punktem programu artystycznego były tańce regionalne,   połączone zgrabnie w piękną wiązankę, którą wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Pypeć, przygotowali uczniowie z najstarszej klasy. Tańce były jednymi z najatrakcyjniejszych punktów zaprezentowanej akademii i bardzo się wszystkim podobały. Uczniowie z klasy VI i ich instruktorka zasługują na pochwałę i uznanie.

     Na zakończenie, widowiskową prezentację opracowała i przedstawiła zebranym gościom Monika Mędlowska. Dziewczynki z klasy II, III i IV w zgrabnych, kolorowych strojach pięknie zatańczyły salsę i taniec z akrobacjami. Poziom artystyczny tańców był bardzo wysoki, a dziewczynki dokładnie i precyzyjnie zatańczyły każdy fragment układu. Zyskały podziw zgromadzonej widowni, za swoje mistrzostwo i piękny wyraz artystyczny prezentacji.

Po skończonej części artystycznej Pan Dyrektor podziękował uczniom za udział w akademii, a nauczycielom za przygotowanie dzieci do występu. Program artystyczny opracowała i przygotowała Małgorzata Kałdan.

   Na zakończenie tej uroczystości, dzieci wręczyły Rodzicom prezenty, własnoręcznie wykonane na lekcjach plastyki i techniki.

     Ostatnim punktem programu był wspólny poczęstunek. Była to również okazja do rozmów, wymiany poglądów i podzielenia się wrażeniami na temat obejrzanych występów. Rodzice byli zadowoleni, że po raz kolejny (szósty) mogli uczestniczyć w tej miłej, rodzinnej uroczystości. Byli dumni ze swoich pociech, które włożyły tyle trudu, aby Ich uczcić, sprawić Im radość, wyrazić wdzięczność, za troskę i poświęcenie w dziele wychowania.

Pan Stanisław Wozowicz, w imieniu Rodziców, podziękował dzieciom i nauczycielom za wspaniałą uroczystość, za rodzinną atmosferę tego spotkania, zwrócił uwagę na Dobro Polskiej Rodziny.

       Mamy nadzieję na równie miłe spotkanie Rodzin za rok, również wiosną. Do zobaczenia!

 

                                                                                 Bożena Wiktor