- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: środa, 04, kwiecień 2012 20:10
- Super User
- Odsłony: 793
„ Kopciuszek’’ w Szkole Podstawowej
w Górze Ropczyckiej
W czwartek, 22 marca 2012 r., o godzinie 18.00, uczniowie z klas IV-V, uczęszczający na zajęcia koła artystycznego, wystawili spektakl pt. "Kopciuszek", przygotowany pod kierunkiem Renaty Pypeć. Zaprosili na przedstawienie nauczycieli, swoich rodziców i rodziny, gdyż „Kopciuszek” to propozycja teatralna dla całej rodziny, zachwyca i wzrusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spektakl, prezentowany w sali gimnastycznej, zgromadził 80 widzów. Nazajutrz został zaprezentowany dla uczniów. Historia o Kopciuszku to prawdziwa klasyka wśród bajek. Każdy z nas pamięta z pewnością opowieść o biednej sierotce, dobrej wróżce, karocy z dyni i szklanym pantofelku...
Jako opiekunka koła artystycznego, Pani Renata Pypeć włożyła wiele wysiłku, aby wybrać i opracować ciekawy scenariusz przedstawienia, przygotować młodych aktorów do występu, wykonać dekoracje i stroje, a także wymyślić i zrealizować ciekawą oprawę muzyczną. Wszystko udało się doskonale, przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, czego wyrazem były gromkie brawa.
Należy docenić wysiłek uczniów, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Ćwiczyli wytrwale przez wiele tygodni, doskonalili ruch sceniczny i wymowę, pomagali swojej pani w przygotowaniu strojów i dekoracji, a także przygotowali dla zaproszonych gości smaczny poczęstunek.
Tym przedstawieniem nawiązała Pani Renata Pypeć do tradycji, jaką stały się w naszej Szkole „Wieczorki poetyckie”. Jeden z nich był poświęcony twórczości poetki z Góry Ropczyckiej, Pani Józefy Róg. Inne dotyczyły twórczości wybitnych polskich poetów: Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i innych. Był także wieczór kabaretowy. Starsi mieszkańcy Góry Ropczyckiej do dziś z sentymentem wspominają te piękne wieczorki, mają nadzieję na ich kontynuację w przyszłości. Pani Renata Pypeć obiecała, że będzie przygotowywała podobne uroczystości. Dzięki tego typu występom, nasze dzieci i młodzież poznają lepiej sylwetki wybitnych polskich poetów i pisarzy, stają się dumne z przynależności do Narodu, który wydał takich, znanych na całym świecie, sławnych Polaków. Jest to doskonała lekcja patriotyzmu, o którym się teraz zapomina, a bez którego zanika tożsamość narodowa. Wzruszenie, które towarzyszy dzieciom podczas przygotowywania wieczorków sprawia, że szukają później kontaktu ze sztuką przez „duże S”, nie zadowalają się byle czym. Kontakt z wartościowymi utworami, umożliwia już od najmłodszych lat kształtowanie wrażliwości i dobrego smaku.
Teatrzyk, który mieliśmy okazję obejrzeć, również wpłynął pozytywnie na rozbudzenie zainteresowania sztuką, nauczył, że nie trzeba poniżać ubogich, gdyż w nich także drzemie wielki potencjał dobroci, wrażliwości, a ich sytuacja w każdej chwili może się poprawić. Powinniśmy z należytym szacunkiem traktować każdego człowieka, bo każdy ma taką samą wartość w oczach Boga, naszego Stwórcy.
Myślę, że dzieci po obejrzeniu tej pięknej sztuki doszły do podobnych wniosków.
Wzorem mądrego Księcia, którego z wielką godnością i powagą zagrał Tomek Wszołek z klasy piątej, uczniowie nasi będą starali się dobrze traktować każdego bliźniego, którego spotkają w swym życiu.
Postać „złej macochy’’, którą zagrała bardzo przekonująco Gabrysia Białek z klasy piątej, dostarczyła widzom wiedzy, jak nie należy traktować słabszych i uzależnionych od nas, jak nie nadużywać władzy, która może się stać dla bliźnich ciężarem i udręką.
Bardzo dobrze wczuły się w swoje role uczennice, które zagrały „córki macochy’’ : Paulinka Wiktor i Karolinka Wozowicz.
W pozostałych rolach Pani Renata Pypeć obsadziła uczniów: Kubę Pupę w roli herolda, Bartka Paśkiewicza w roli ochmistrza. Dobrą wróżkę zagrała utalentowana uczennica Kasia Róg. Narratorami byli: Anna Doś i Kuba Bieszczad, którzy również pomagali przy zmianach dekoracji.
Z wielkim przejęciem swoją rolę zagrała odtwórczyni Kopciuszka Ola Maciołek, która pięknie i subtelnie zaśpiewała piosenkę o swym smutnym losie sierotki. Starała się poprzez postać, którą odtwarzała, wzbudzić współczucie dla wszystkich, którzy są źle traktowani przez innych.
Na zakończenie Kopciuszek wyciąga pojednawczą dłoń w kierunku swoich bliskich, od których spotkało ją tyle niesprawiedliwości. Tym gestem życzliwości i pokory kończy się przedstawienie, które mieliśmy przyjemność oglądać, o biednej sierocie, która dzięki czarom dobrej wróżki trafia na królewski bal.
Po spektaklu widzowie mieli okazję spotkać się z małymi artystami, zobaczyć z bliska wykonane przez nich kostiumy i rekwizyty oraz poznać tajniki warsztatu teatralnego. Przy herbacie, kawie i poczęstunku zwracano uwagę, że uczniowie nie tylko operowali szerokim wachlarzem działań scenicznych (gry aktorskiej, śpiewu i tańca), ale, co najważniejsze, robili to z urzekającą lekkością i radością, jaką – wyraźnie było widać – sprawia im występowanie na scenie. Dla nich więc cały spektakl był po prostu dobrą zabawą, szybko do nich przeniknął i po prostu nie pozwolił im się nudzić. Bo górzański „Kopciuszek” to prawdziwe teatralne „czary mary”, które pozwala dzieciom już od najmłodszych lat poczuć magię teatru.
Pan Dyrektor Mariusz Kazior podziękował reżyserce, aktorom i przybyłym gościom za udział w uroczystości i zapowiedział kontynuację takich pięknych przedsięwzięć. Życzył dalszych sukcesów na niwie artystycznej.
Zobacz film autorstwa Pana Ryszarda Wszołka
Bożena Wiktor
zdjęcia : Ryszard Wszołek