,, Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".

Święty Jan Paweł II

Święto Rodziny w Górze Ropczyckiej

Po raz kolejny, w murach naszej Szkoły, miała miejsce niezwykła uroczystość, a mianowicie - Święto Rodziny. Jak zwykle, przybyło na nią bardzo wiele osób, a byli to rodzice prawie wszystkich przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Dzień był słoneczny i ciepły, a więc tym bardziej zachęcał do wyjścia z domu i udania się do szkoły, gdzie nauczyciele, wraz z uczniami, przygotowali dla rodziców mnóstwo niespodzianek.

Po rozstawieniu aparatury nagłaśniającej, którą dostarczyli, a następnie obsługiwali panowie z Domu Kultury w Sędziszowie Młp., odbyła się próba generalna z mikrofonami. Wszystko brzmiało jak należy. Tuż po zakończeniu próby zaczęli się pojawiać pierwsi rodzice, którzy z zaciekawieniem rozglądali się po sali i oglądali dekoracje. Gdy wszyscy zaproszeni goście zajęli już swoje miejsca, na środek sali wyszedł pan dyrektor Mariusz Kazior i w serdecznych słowach przywitał zebranych, a następnie wygłosił przemówienie. Mówił o sytuacji polskich rodzin i wszystkich, jakże licznych zagrożeniach, które dotykają tę podstawową komórkę naszego społeczeństwa. Rodzina musi być zdrowa i silna, gdyż w niej dokonuje się formacja młodego pokolenia Polaków, od których zależeć będą przyszłe losy naszej Ojczyzny. Nie wolno uderzać w Rodzinę, gdyż jest to podcinanie gałęzi, na której wszyscy jesteśmy. Wszyscy członkowie tej wspólnoty rodzinnej są bardzo ważni i potrzebni. Nie można obejść się bez dziadków i babć, którzy zaopiekują się wnukami na czas nieobecności rodziców. Potrzebna jest ciocia i wujek, którzy przyjdą w odwiedziny i od razu jest weselej i nie tak samotnie. Potrzebni są wszyscy członkowie Rodziny i im właśnie dedykowane jest to nasze szczególne święto. Na zakończenie swego wystąpienia Pan Dyrektor złożył Rodzicom życzenia i zaprosił na środek Księdza Juliana Jarzębia, Proboszcza naszej Parafii. Ksiądz  Proboszcz zacytował słowa Świętego Jana Pawła II o Rodzinie, a następnie przybliżył zebranym przesłanie, zawarte w  cytowanym tekście. Ostrzegł również przed wpływem błędnych i bardzo niebezpiecznych ideologii, które dochodzą do głosu we współczesnym świecie i docierają również do Polski. Na zakończenie Ks. Proboszcz wyraził zadowolenie z tak licznego udziału Rodziców na dzisiejszej uroczystości i złożył życzenia wszystkim zebranym. Z kolei głos zabrał Sołtys Góry Ropczyckiej Pan Stanisław Bochenek, który m.in. podczas swego przemówienia poinformował zgromadzenie, że jest już do nabycia książka o Sędziszowie Młp. i okolicy, współautorstwa naszego Pana Dyrektora Mariusza Kaziora. Pan Dyrektor zaprosił wszystkich gości do obejrzenia akademii, którą przygotowali nauczyciele z przedszkola i szkoły, wraz z dziećmi.

Na początku wystąpili najmłodsi. Przedszkolaki, doskonale przygotowane przez Panie Wychowawczynie, pięknie mówiły swoje wierszyki i śpiewały piosenki o mamie i tacie. Później zatańczyły dwa brawurowe i niezwykle widowiskowe tańce, a na zakończenie złożyły wspólne życzenia kochanym Rodzicom. Po przedszkolakach, wystąpili uczniowie ze starszych klas, którzy również recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Byli należycie przygotowani i spodobali się Rodzicom i zaproszonym Gościom.

W inscenizacji o niesfornych koziołkach i podstępnych wilczkach oraz ich bardzo mądrej mamie, wystąpili uczniowie z klasy drugiej. Bardzo się postarali i zostali nagrodzeni brawami. Na zakończenie dziewczynki, przygotowane przez Panią  Monikę Mędlowską, zatańczyły z wdziękiem dwa tańce. Uroczystość, inscenizację i dekoracje przygotowała Bożena Ziobrowska, która była również odpowiedzialna za całość akademii.

Po zakończeniu występów artystycznych, uczniowie podeszli do swoich Rodziców i wręczyli im wykonane własnoręcznie prezenty. Następnie Pan Dyrektor zaprosił wszystkich na kiełbaskę z grilla. Podczas wspólnego posiłku można było podzielić się wrażeniami z występów i porozmawiać o różnych sprawach, a wszystko w uroczej scenerii pięknego parku Buczyna. W przyszłym roku Pan Dyrektor obiecał spotkanie rodzinne w nieco innej formule, nad którą już się zastanawia od pewnego czasu. Głównym sponsorem była Prezes Gospodarstwa Rolnego w Górze Ropczyckiej Pani Franciszka Bogdan, która ofiarowała kiełbasę na dzisiejszą uroczystość. Dziękujemy Jej za to, jak również Radzie Rodziców.

Bożena Ziobrowska