WYCIECZKA SZKOLNA DO TARNOWA I PILZNA

Wycieczka szkolna to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń przez uczniów w ciągu każdego roku szkolnego, tym bardziej, gdy jest ona nagrodą.  Tak się stało w bieżącym roku. Uczniowie klasy drugiej wygrali konkurs „Zakupy z klasą”, zorganizowany w Sklepie Delikatesy Centrum w Górze Ropczyckiej przez Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sędziszowie Młp. Pana Janusza Barana. W nagrodę, 30 maja 2017 r., pojechali na jednodniową wycieczkę do Tarnowa i Pilzna. Zwycięzcom towarzyszyli uczniowie klas: I, IV i VI, wraz z wychowawcami oraz Panem Dyrektorem Mariuszem Kaziorem.

Wyspani, po zjedzonym śniadaniu, pełni zapału podróżniczego, wyruszyliśmy o godzinie 8.00 autokarem spod szkoły. Pierwszym punktem naszej wyprawy był spektakl w Teatrze im. Ludwika  Solskiego w Tarnowie. Obejrzeliśmy sztukę Tove Jansson pt. "Lato Muminków". Kolorowy, pełen ruchu i śpiewu spektakl przeniósł widzów w fantazyjny świat rodziny Muminków. Przeżywane przez nich przygody wyzwoliły w dzieciach nie tylko wiele przeżyć artystycznych, ale również pokazały istotę teatru. Bohaterowie sztuki, trafiając przez pomyłkę do teatru, odkryli czym jest i jak funkcjonuje teatr. Mali widzowie mogli obserwować, jak więzi rodzinne i poświęcenie pomagają wyjść z trudnych sytuacji i cieszyć się rodziną.

Pełni wrażeń, po spektaklu ruszyliśmy w dalszą drogę. Po kilkunastu minutach dotarliśmy do Pilzna. Tam odwiedziliśmy Muzeum Lalek, w którym mieliśmy możliwość zapoznać się  z procesem powstawania lalek. Byliśmy też w sali japońskiej, gdzie oprócz orientalnych lalek, pacynek, strojów mogliśmy posłuchać przepięknej legendy.  Prawdziwym hitem okazały się mówiące lalki, które opowiedziały dzieciom historie miłości pewnej księżniczki i żołnierza. Następnie słuchaliśmy kilku legend polskich, oglądając makiety z lalkami, charakterystycznymi dla danego padania. Na koniec dzieci miały możliwość  kupić lalkę bądź kukiełkę.

Po przeżyciach duchowych, przyszedł czas na małą przekąskę, dlatego w powrotnej drodze zatrzymaliśmy się na posiłek w Dębicy. W wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Górze Ropczyckiej pragnie z całego serca wyrazić szczególne wyrazy wdzięczności i serdeczne podziękowania, za tak widoczne i odczuwalne wsparcie w przygotowaniu, zorganizowaniu i sfinansowaniu ww. wycieczki Panu Januszowi Baranowi – Prezesowi Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sędziszowie Młp.

Dorota Stynczyłów - Mytych