Uczniowie Szkoły w Górze Ropczyckiej

w III Kongresie Mediatorów Szkolnych „TUŻ PRZED FALĄ”

w Rzeszowie

W piątek, 8 grudnia 2017 r. siedmioro uczniów, przedstawicieli klas  VII, VI i V Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej: Agnieszka Górka, Joanna Kłósek, Martyna Kłósek, Anita Szpara, Piotr Kłósek, Mikołaj Wołos i Maksymilian Wrona, wraz z opiekunami: Dorotą Stynczyłów - Mytych i Anetą Wroną uczestniczyli w III Kongresie Mediatorów Szkolnych „Tuż przed falą”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 18 w Rzeszowie.  Kongres został zorganizowany w ramach projektu „Podkarpacka Szkoła Dialogu II”, współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Obecność uczniów ze Szkoły w Górze Ropczyckiej na  Kongresie była reminiscencją niedawnych zajęć, w których uczestniczyła społeczność całej szkoły (uczniowie, rodzice i nauczyciele), w ramach projektu „Surfer nie hejter - przeciwdziałanie internetowemu hejtowi i mowie nienawiści".

Na Kongresie w Rzeszowie spotkali się dorośli mediatorzy szkolni oraz mediatorzy rówieśniczy z całego województwa podkarpackiego. Dzielili się oni  wiedzą i swoimi doświadczeniami  z dyrektorami, nauczycielami oraz uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, którzy chcieliby się stać trenerami mediacji bądź mediatorami rówieśniczymi. Honorowym gościem Kongresu była Podkarpacka Kurator Oświaty  Małgorzata Rauch.

W czasie, gdy dorośli, tj. dyrektorzy i nauczyciele, omawiali z Panią Kurator i stałymi mediatorami potrzebę rozpowszechniania mediacji w szkołach młodzież, pod kierunkiem profesjonalnych trenerów, uczestniczyła w warsztatach, poświęconych budowaniu Szkolnych Klubów Mediatora.  Uczniowie, podzieleni na grupy, pracowali nad budową podstaw formalnych oraz strategią rozwoju przyszłych Klubów.

Na zakończenie Kongresu zostaliśmy poczęstowani ciepłym posiłkiem, a następnie, w dobrych humorach, z wieloma pomysłami i zapałem, wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się powołać do życia Klub Mediatora w naszej szkole, aby chętni uczniowie mogli uczyć się mediacji, a następnie pomagać swoim kolegom i koleżankom rozwiązywać konflikty.

Dorota Stynczyłów - Mytych