Wycieczka do Sanoka

W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły z klas: IV, V, VI oraz VII, pod opieką Pań: Ewy Jędrzejczyk i Renaty Pypeć uczestniczyli, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej z Zagorzyc Górnych, w wycieczce szkolnej.  Zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które odtwarza typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród, gromadząc około 180 obiektów budownictwa drewnianego od XVII do XX wieku.

W sektorach, odpowiadających przedwojennym grupom etnograficznym (Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan) i ich fizjograficznemu rozmieszczeniu w terenie, obok budynków mieszkalnych, mieszkalno – gospodarczych i gospodarczych, znalazły tutaj swoje miejsce także obiekty sakralne: kościół rzymsko-katolicki, trzy cerkwie grecko-katolickie oraz malownicze kapliczki. Zabudowę wiejską znakomicie dopełniają obiekty użyteczności publicznej (szkoła, karczmy, remiza), obiekty przemysłowe (kuźnie, wiatraki, młyn wodny, tartak, urządzenia naftowe), a także zabudowania dworskie i plebańskie.

Prezentację kulturowego pogranicza wschodniej części polskich Karpat uzupełnia „Galicyjski Rynek” – rekonstrukcja centrum małego galicyjskiego miasta, gdzie wokół czworobocznego placu posadowiono 26 obiektów, jak: karczma z kręgielnią, poczta, urząd gminy, remiza, apteka, domy żydowskie, sklep, trafika oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Urządzone w większości na początek XX w. wnętrza, dają pełny obraz życia, pracy i wypoczynku ówczesnych mieszczan wielonarodowościowej społeczności tej części Polski.

Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Od ziarnka do chleba” - podczas tych zajęć uczniowie zobaczyli pokaz młócenia cepami i czyszczenia zboża, próbowali swych sił w wiązaniu kiczek i mieleniu żarnami.

W drugiej części wycieczki byliśmy w rezerwacie przyrody Prządki. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Ich kształty to w większości wyniosłe maczugi, przekraczające niekiedy 20 m wysokości, ale są również formy płaskie, bryłowe, poprzedzielane szczelinami, rozwierającymi się ku górze. Podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz spacerowaliśmy wśród skałek.

Po pełnym wrażeń dniu, zadowoleni wróciliśmy do Góry Ropczyckiej.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agacie Słowik za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki.

Ewa Jędrzejczyk