Szkolna wycieczka klas I-III

 

 

We wtorek,  13 czerwca 2023 roku,  odbyła się  szkolna wycieczka autokarowa. Uczniowie klas młodszych, pod opieką Pań:  Doroty Batory, Danuty Darłak i Joanny Dunaj - Skóry odwiedzili, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej z Zagorzyc Dolnych, kilka miejsc na Podkarpaciu.

 

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej, kopalni ropy naftowej. Jej założycielem był, między innymi, Ignacy Łukasiewicz.

 

W otoczeniu przepięknego lasu znajdują się XIX - wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową oraz unikatowe urządzenia, związane z przemysłem naftowym i gazowniczym.  Dzieci zwiedziły budynek administracyjny kopalni, tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zwiedziliśmy jego gabinet, starą aptekę oraz bogatą kolekcję lamp naftowych. Ostatnimi nabytkami Muzeum, które prezentowane są, między innymi, w budynku administracyjnym, są multimedialne prezentacje, wykorzystujące hologramy. W pomieszczeniu, gdzie odtworzono wnętrze apteki Łukasiewicza, rozgrywają się zabawne scenki z udziałem hologramu pomocnika aptekarza i jego klientów. Jest również pracownia z hologramem samego Łukasiewicza, w której mieliśmy okazję przekonać się, jak niebezpieczne było kiedyś eksperymentowanie z olejem skalnym.

 

Niepowtarzalną atrakcją była lekcja z warsztatami w formie wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną: ,,JAK WYNALEZIONO LAMPĘ NAFTOWĄ? HISTORIA OŚWIETLENIA’’ oraz bezpośrednią prezentacją wybranych eksponatów. Zajęcia zakończyły się wykonaniem przez dzieci lampy naftowej, którą zabrały na pamiątkę do domu. 

 

 Następnie pojechaliśmy do Odrzykonia, gdzie zwiedzaliśmy ruiny rycerskiego zamku "Kamieniec". Ruiny tego zamku, położone na górującym nad doliną Wisłoka wzgórzu o wysokości 450 m n.p.m., są charakterystycznym elementem krajobrazu w okolicach Krosna. Jest to jedna z najstarszych warowni na terenie Podkarpacia. Pani  przewodnik opowiedziała nam historię zamku, wspominając także o Aleksandrze Fredrze, który został jego właścicielem po ślubie z Zofią Skarbkową i tu znalazł pomysł na napisanie "Zemsty". Murowany zamek został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego, w pierwszej połowie XIV w. i miał za zadanie chronić południowe rubieże kraju, które nękane były napadami z Rusi i Węgier. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć (a nawet wypróbować) narzędzia tortur, stosowanych niegdyś za wszelakie przewinienia.

 

Ostatnim punktem wycieczki była Pijalnia Czekolady M. Pelczar w Korczynie. Dzieci zwiedzały wnętrze pijalni, które urządzone jest w stylu starej fabryki. Dzieciom bardzo spodobała się fontanna czekoladowa oraz wagoniki, wiozące czekoladę. Dzieci poznały skrócony proces produkcji czekolady. Miały okazję zobaczyć drzewo, owoce i liście kakaowca. Mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Degustowały też różne rodzaje czekolad. Obejrzały również film pt. ,,Od ziarna do czekolady”, prezentujący prace przy zbiorach w Afryce.

 

Nikt z nas, sięgając po kostki czekolady, nie spodziewał się, że tak trudny i długi proces czeka ziarno kakaowca zanim się stanie czekoladą.

 

Ta wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci! Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Połeć za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki.

 

 

                                                    Opracowała : Danuta Darłak