Nasi uczniowie w Turnieju Zawodowców

 

w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie.

 

 

 

            W dniu 13 marca 2024 r., uczniowie z klas: VII i VIII z naszej szkoły, pod opieką nauczycieli: Marka Szeligi i Danuty Zborowskiej, wzięli udział w Turnieju Zawodowców w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Obejmował on konkurencje w zawodach:

 

-Technik Usług Fryzjerskich – KONKURS UMIEJĘTNOŚCI FRYZJERSKICH

 

-Technik Weterynarii – KONKURS WETERYNARYJNY

 

-Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych – KONKURS GASTRONOMICZNY.

 

            Uczniowie: Julia Koniecko, Anastazja Papiernik i Szymon Bzdek wzięli udział w konkursie umiejętności gastronomicznych, pod hasłem „Kulinarne potyczki”.  Ich zadaniem było rozpoznanie ziół i przypraw, ubijanie piany z białek na czas oraz smażenie i dekorowanie naleśników.

 

Uczennice: Emilia Wrona, Dominika Walczyk i Róża Plezia wzięły udział w konkursie umiejętności fryzjerskich, pod hasłem „Fryzjerskie potyczki”.  Zadaniem uczestników było:

 

-rozpoznanie, w ciągu 3 minut, jak największej liczby ukrytych narzędzi/przyborów fryzjerskich przez wskazaną przez zespół osobę;

 

-wykonanie, przez wytypowaną osobę, wskazanego przez organizatora splotu;

 

-określenie, przez zespół, przeznaczenia sprzętu fryzjerskiego/wyposażenia;

 

-teleturniej „3 PYTANIA” - zespół odpowiada na wybrane przez siebie pytania, o rożnym stopniu trudności.

 

Trzecim konkursem był weterynaryjny, pod hasłem „Podaj łapę”, ale w nim nie braliśmy udziału.

 

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników, godnie zaprezentowali swoje umiejętności, zdobywając nagrody i wyróżnienie. Po ciężkiej pracy, uczniowie szkoły przygotowali poczęstunek dla uczestników Turnieju oraz chętnych oprowadzili po szkole.

 

         Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie Panu Januszowi Jakubkowi, wraz z Nauczycielami, a szczególne podziękowania składamy Paniom: Bernadetcie Krajnik, Agacie Paśko i Anecie Wronie.

 

 

 

                                                                                                                     Tekst i zdjęcia: Marek Szeliga