SPEKTAKL BOŻONARODZENIOWY

pt. „I NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ” w GÓRZE ROPCZYCKIEJ

W polskiej tradycji okres Bożego Narodzenia i z nim związane zwyczaje trwają aż do 2 lutego, tj. Święta Ofiarowania Pańskiego. W tym czasie, przedłużając radość świąteczną, chętnie śpiewamy kolędy, pastorałki oraz uczestniczymy w różnych  przedstawieniach, spektaklach, nawiązujących bezpośrednio bądź pośrednio do tematyki Bożego Narodzenia. W tę piękną tradycję, jak co roku, wpisuje się spektakl: "I NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ",  wystawiony 24 stycznia 2018r. przez uczniów Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej. Zimowy wieczór zgromadził w miejscowej szkole lokalną społeczność oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Proboszcz Parafii w Górze Ropczyckiej - ks. dr Dariusz Trojnar, Zastępca Burmistrza Sędziszowa  Młp. - Piotr Kapusta, Radny Rady  Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego - Krzysztof Dziuba, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp., Sołtys Góry Ropczyckiej - Stanisław Bochenek, Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ropczycach, Prezes UKS Korona Góra Ropczycka - Alfred Kułak, Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sędziszowie Młp. - Janusz Baran, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kawęczynie - Grzegorz Batory, Stanisław Wozowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców – Iwona Magdoń, Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców - Aneta Wrona, Grono Pedagogiczne Szkoły w Górze Ropczyckiej, a także nauczyciele emerytowani:  Bożena Ziobrowska i   Maria Mycek.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kazior, witając zgromadzonych, wyraził nadzieję, że spektakl będzie okazją, aby jeszcze raz na nowo przeżyć Boże Narodzenie i oddać cześć Nowo Narodzonej Miłości. Gospodarz szkoły w szczególny sposób podziękował pomysłodawcom i twórcom spektaklu: Renacie Pypeć i Oldze Różańskiej, a także Panu Patrykowi Bzdekowi, który zapewnił profesjonalne nagłośnienie. Następnie głos zabrał Ksiądz Proboszcz. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że należy się cieszyć, iż to właśnie w szkole organizowane są jasełka, bo szkoła jest drugim domem dla dzieci, a Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta ze wszystkich. Noworoczne życzenia dla całej społeczności Góry Ropczyckiej oraz kosz słodyczy dla małych aktorów przekazał Sołtys - Pan Stanisław Bochenek.

Dźwięki znanej świątecznej piosenki "Jingle bells " oraz przepiękna scenografia wprowadziły widzów w świąteczną atmosferę. Oglądający mieli wrażenie, jak gdyby znaleźli się w samym środku przygotowań do Wigilii Bożego Narodzenia. Poznali różnych bohaterów i ich wzajemne relacje, i odmienne postawy wobec Świąt. Pojawiła się tradycyjna rodzina, pochłonięta przygotowaniami do Wigilii, został pokazany problem samotności osób starszych,  konflikt pokoleń, brak wzajemnego zrozumienia, a nade wszystko ogromna trudność przyjęcia Dobrej Nowiny o Narodzeniu Jezusa przez współczesnych ludzi. Na szczęście, posłannictwo Aniołów przyniosło pogłębienie relacji międzyludzkich, próby złagodzenia  konfliktów i w rezultacie przeświadczenie, że naprawdę narodził  się Jezus, który przynosi światu prawdziwą miłość. Spektakl zakończyła scena wejścia Świętej Rodziny z Dzieciątkiem, adoracja przy dźwiękach kolędy "Bóg się rodzi" oraz pojawienie się barwnego korowodu kolędników i  wspólnego kolędowania, wraz z widzami. Przy żłóbku,  kolędnicy złożyli widzom noworoczne życzenia.

Przedstawienie było okazją do integracji całej społeczności. Wielotygodniowe przygotowania przyniosły efekt. W grę aktorską i oryginalne interpretacje wokalne kolęd i piosenek świątecznych zaangażowanych była niemal  połowa uczniów Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej.  Piękne stroje, dekoracje, a nade wszystko talent aktorski i wielkie zaangażowanie wszystkich występujących sprawiły, że widzowie przeżyli prawdziwą ucztę duchową. Oryginalna formuła spektaklu dała oglądającym możliwość przeżycia nie tylko klasycznych scen jasełkowych, ale  przyniosła przesłanie wychowawcze dla rodziców i wychowawców. Po zakończonym przedstawieniu, głos zabrał  Zastępca Burmistrza Pan Piotr Kapusta, który podziękował za występ i złożył wszystkim życzenia noworoczne.

Widzowie w doskonałych nastrojach, pełni przeżyć duchowych i estetycznych rozeszli się do domów i z nadzieją, że w przyszłym roku mogą oczekiwać równie ciekawego i budzącego zachwyt widowiska.

zdjęcia                                                              Dorota Stynczyłów – Mytych

zdjęcia: Tomasz Zub