ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

Zgodnie z coroczną tradycją Zespołu Szkół w Górze Ropczyckiej, swoje święto  obchodzili: Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków i uczniów. Z powodu chorób małych aktorów, uroczystość została zorganizowana nieco później niż zwykle. Drugiego marca, jej główni bohaterowie, czyli Babcie i Dziadkowie, przybyli tłumnie i w miłej atmosferze spędzili czas, podziwiając występy artystyczne swoich wnucząt.

Przybyłych gości przywitał Dyrektor Zespołu Szkół w Górze Ropczyckiej Mariusz Kazior, który następnie oddał głos przedstawicielowi Policji. Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach st. sierż. Wojciech Tobiasz wygłosił krótką prelekcję w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny Senior". Prowadzący, korzystając z faktu zgromadzenia na sali dużej liczby osób starszych,  przekazał kilka przykładów  mechanizmu oszustw na tzw. „wnuczka" lub "policjanta" oraz ważne informacje, dotyczące zachowań, pozwalających uniknąć problemów oraz wskazał  możliwości uzyskania fachowej pomocy.

Po wystąpieniu Policjanta  głos zabrał Proboszcz naszej parafii ks. dr Dariusz Trojnar. Podkreślił nieocenioną rolę dziadków w wychowaniu wnucząt oraz przywołał najwspanialszy wzór Babci i Dziadka w całej historii, tj. postaci świętych:  Joachima i Anny - Dziadków Pana Jezusa.

Następnie Pan Dyrektor zaprosił zgromadzonych gości na część artystyczną. Jako pierwsze zaprezentowały się przedszkolaki. Piosenkami, recytacją wierszy i tańcami przekazały najpiękniejsze uczucia do Babć i Dziadków. Wcielając się w dwanaście miesięcy, złożyły dwanaście różnych życzeń, co symbolizowało całoroczną miłość i przywiązanie wnucząt do seniorów.

W dalszej kolejności swoje życzenia oraz wyrazy miłości i wdzięczności dla  Babć i Dziadków przekazywali uczniowie ze szkoły. Przedstawili oni krótki montaż słowno - muzyczny oraz śmieszny skecz o babci. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na koniec jeszcze raz głos zabrał Pan Dyrektor. Podziękował występującym uczniom i przygotowującym ich nauczycielom, a także przekazał młodym artystom kosz cukierków, ufundowany przez Pana Sołtysa Stanisława Bochenka.

Po zakończeniu akademii przedszkolaki i uczniowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom upominki. Ostatnim punktem programu był wspólny posiłek i czas na wymianę wrażeń i miłe rozmowy.

We wspaniałych nastrojach, zgromadzeni goście wrócili do domów z przekonaniem, że w przyszłym roku znów będą mogli świętować swój dzień z wnukami.

Dorota Stynczyłów - Mytych